Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2020 21:02

Ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ

Written by

Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory προσπάθησε αλλά ηττήθηκε στην δεύτερη αγωνιστική της Basket League από την ΑΕΚ με 87-68 που ήταν ανώτερη στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μέσα στο ΟΑΚΑ έστειλαν και πάλι αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια του «μαραθωνίου». Οι παίκτες των δύο ομάδων μπήκαν με διάθεση στο παρκέ και αυτό οδήγησε το ματς σε γρήγορο ρυθμό, ένα στοιχείο που ήταν υπέρ των γηπεδούχων. Η Ένωση ήταν εύστοχη στο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε με 26-15, βάζοντας τη Λάρισα σε διαδικασία ανασυγκρότησης δυνάμεων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός δεν έπεσε, ωστόσο οι παίκτες του Λίνου Γαβριήλ βρήκαν το χέρι τους, με τους Ουέμπ (10), Ρας (9) και Παπαδάκη (8) να προσπαθούν για το καλύτερο δυνατό. Η διαφορά μειώθηκε ως τους επτά πόντους (31-24), εκεί όμως ο Λάγκφορντ και η παρέα του, έκαναν τα απαραίτητα και η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 45-35. Πρώτοι σκόρερς για την ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory στην ανάπαυλα ήταν οι Παπαδάκης, Ουέμπ (10), ενώ ξεχώρισε και ο Μπράουν (10) με τις πέντε ασίστ.

Στην επανέναρξη του αγώνα, η Λάρισα προσπάθησε να πάρει πιο σωστές αποφάσεις, έτσι ώστε να εμφανίσει καλύτερο πρόσωπο και τα κατάφερε, παίζοντας πάλι σε υψηλό ρυθμό. Οι δέκα καλαθοσφαιριστές μπήκαν αποφασισμένοι και με πρωταγωνιστές του Ουέμπ, Μούρτο (11), οι φιλοξενούμενοι έριξαν ως και στους τέσσερις πόντους τη διαφορά (60-56) σε μία τρίτη περίοδο όπου ο Ηλίας Παπαθεοδώρου μπήκε σε αγχώθηκε αρκετά. Ο Λοτζέσκι (13) πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, επέφερε την ηρεμία στους γηπεδούχους με το 63-56.

Στη τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μουδιασμένα, με τον Ρας να παίρνει προσπάθειες για σκοράρισμα, αλλά να μη τα καταφέρνει ιδιαίτερα καλά. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, το σκορ ήταν στο 60-50 με τον Μορέιρα (20) να ξεχωρίζει για την ΑΕΚ, καθώς ήταν αλάνθαστος κάτω από τη ρακέτα. Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory έκανε τα πάντα για να επιστρέψει στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ουσιαστικοί και κράτησαν τη νίκη (87-68) με μεγάλη διαφορά ως το φινάλε της «μάχης» των δύο ομάδων.

Να θυμίσουμε πως η επόμενη αγωνιστική της Basket League, βρίσκει την Λάρισα να υποδέχεται τον Προμηθέα Πατρών στο πρώτο εντός έδρας ματς, ενώ η ΑΕΚ πηγαίνει στο Περιστέρι για να αγωνιστεί απέναντι στην ομώνυμη ομάδα που εντυπωσιάζει σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Δεκάλεπτα: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68.

Πόντοι - Τρίποντα:

AEK BC (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 20, Λάνγκφορντ 16 (2), Ματσιούλις 3 (1), Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος 13 (3), Ζήσης 4, Γόντικας, Γκίκας 3 (1), Μαυροειδής 10, Λοτζέσκι 13 (2), Ρογκαβόπουλος 3 (1).
Εκτός ο: Σλότερ.

ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory (Γαβριήλ): Μπράουν 10 (1), Γκούντγουϊν 14, Ουέμπ 10 (2), Ρας 9 (1), Κώττας, Σμιθ 6 (1), Τσιούλκας, Μόσιαλος, Μούρτος 11 (1), Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 8 (2).
Εκτός οι: Καμπερίδης, Καμάρας.

Διαιτησία: Ψαριανός-Πουρσανίδης Κ.-Καρπάνος (Ορφανός Γ.).

Δηλώσεις Λίνου Γαβριήλ:

«Δίκαια κέρδισε το ματς η ΑΕΚ, εμείς ξεκινήσαμε μουδιασμένα. Το πρώτο πεντάλεπτο έδωσε δικαίωμα στον αντίπαλο να βρει ρυθμό και να ελέγξει τον αγώνα σε όλη τη διάρκεια του. Στο δεύτερο μέρος αντιδράσαμε παίρνοντας δύο περιόδους, τα παιδιά πάλεψαν και αδικήσαμε τους εαυτούς μας, όταν ξέφυγε η διαφορά. Η εβδομάδα ήταν δύσκολη, διότι είχαμε να διαχειριστούμε ένα κρούσμα κορονοϊού, μένοντας αποκλεισμένοι και δίχως ολοκληρωμένες προπονήσεις. Είχαμε αξιοπρεπή εικόνα, αν και θα έπρεπε να κλείσουμε καλύτερα το παιχνίδι μας. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ».

Δηλώσεις Σπύρου Μούρτου:

«Πριν μιλήσω για το παιχνίδι θα ήθελα να ευχηθώ καλή δύναμη σε όλους τους ανθρώπους της Σάμου. Για το παιχνίδι, η ΑΕΚ ήταν υποψιασμένη και έδειξε ετοιμότητα, παίρνοντας το ματς. Περιμένουμε έναν παίκτη που θα μπει στο ρόστερ και τις επόμενες ημέρες θα δουλέψουμε για να δεθούμε γρήγορα, έτσι ώστε να έρθουν τα επιθυμητά αποτελέσματα».