Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου 2019 17:57

«Έχασε» την ευκαιρία

Σ’ ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον ματς η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ ηττήθηκε στο Π. Φάληρο με 74-71 από τον Πανιώνιο, αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Δίνοντας έμφαση στην περιφερειακή άμυνα η ομάδα της Λάρισας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κατά φέρνοντας μα πάρει προβάδισμα στο σκορ με 6-3. Στο σημείο εκείνο οι παίκτες του Αγγέλου έχασαν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι, δεχόμενοι ένα σερί 10-0. Η άμυνα βελτιώθηκε, έδωσε εύκολους πόντους και το α’ 10λεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-16 για τον Πανιώνιο.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Μπράντον Ρας με 3 σερί τρίποντα έδωσε προβάδισμα 27-24 στην ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ. Από το σημείο εκείνο και μετά το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, με δυνατές μονομαχίες και δύναμη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο προηγούμενο με 37-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο ματς και κάνοντας ένα σερί 9-0 κατάφεραν να «χτίσουν» διψήφια διαφορά, γεγονός που τους έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση στην επίθεση και βάζοντας μεγάλα σουτ προηγήθηκαν 60-43.  Το 3ο 10λεπτο ολοκληρώθηκε μα τον Πανιώνιο προηγούμενο με 64-48.

Στην  τελευταία περίοδο η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ ξεκίνησε καλύτερα. Κάνοντας ένα σερί 9-0 μείωσε και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι. Παρκς και Μπερχανεμέσκελ «κουβάλησαν» επιθετικά την ομάδα μειώνοντας σε 66-61 3:49’’ πριν το τέλος.

Με μεγάλο σουτ τριών πόντων ο Μπερχανεμέσκελ μείωσε σε 72-69 34’’ πριν τη λήξη,  αλλά το σου του Χάρις στο τέλος δεν είχε την ίδια τύχη ώστε να στείλει το ματς στην παράταση και ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-35, 64-48, 74-71.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λίνος Γαβριήλ): ΜακΓκιλ 4(1), Λι, Ντουρέν 3(1), Βεργίνης 19(4), Καρακεχαγιάς, Πέτροβιτς 13(3), Καμαριανός 1, Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 5(1), Σάμουελς 19(1), Πάσαλιτς 10(2), Λαμπρόπουλος.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Βαγγέλης Αγγέλου): Χίκι 6, Χείλαρης, Ρας 15(3), Μπερχανεμέσκελ 17(3), Μαραγκός, Τσιλούλης 3(1), Σπυρόπουλος, Χάρις 6(1), Βαβάτσικος, Φλόιντ 5, Παπαντωνίου 10(1), Παρκς 10.