Σάββατο, 15 Ιανουαρίου 2022 20:59

Έδειξε στο Πανελλήνιο ότι αυτή η ομάδα έχει μέταλλο νικώντας και τον Άρη μετά από θρίλερ με 84-81.

Μετά από περίπου ένα μήνα διακοπής του πρωταθλήματος η 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League άνοιξε αυλαία στο Κ.Γ.Νεάπολης οπού Λάρισα και Άρης βρέθηκαν αντιμέτωποι σε έναν συναρπαστικό αγώνα οπού τηρήθηκαν με ευλάβεια τα μέτρα περί εξάπλωσης του κορονοϊού. Η Λάρισα η οποία έκλεισε το 2021 με μία σημαντική νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας θέλησε να ξεκινήσει με <<το δεξί>> το νέο έτος μη έχοντας στο πλευρό της όμως τον Κροάτη σέντερ Μάριτς ο οποίος τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να ενισχύσει απόψε τους κυανόλευκους.

Πεντάδες : Λάρισα – Μούντι Στεφάν , Ντεβόντε Γκριν , Ζαλίν Χάντσον , Τσαϊρέλης Μιχάλης , Ουσμάν Κρουμπάλι

Άρης – Κάουαν Άντονι , Χάνλαν Ολίβιε , Νετζήπογλου Όμηρος , Ουίλιαμς Ζίριους , Κέλι Τζέιμς ,

Στην πρώτη περίοδο το σύνολο του Φώτη Τακιανού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ξεκάθαρο πλάνο και ακουμπώντας την μπάλα στο <<ζωγραφιστό>> πήρε ελαφρύ προβάδισμα τα πρώτα 2’ με 4-0 αναγκάζοντας τον Γιάννη Καστρίτη να καλέσει από νωρίς το πρώτο τάιμ άουτ στο παιχνίδι. Στη συνέχεια η εξαιρετική άμυνα των Λαρισαίων σε συνδυασμό με τις ατομικές ενέργειες των Μούντι και Γκριν εκτόξευσε την διαφορά στους 8 κάνοντας το σκορ 10-2. Οι κιτρινόμαυροι βρήκαν επιθετικές ανάσες και επανήλθαν στο παιχνίδι με σουτ τριών πόντων των Κάουαν και Χάνλαν γράφοντας το 12-10, 3’ πριν το τέλος της περιόδου. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στη Λάρισα η οποία προηγούταν με 22-19 έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κρουμπάλι που είχε μέχρι στιγμής 9 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο οι κυανόλευκοι συνέχισαν να <<χτυπούν>> κοντά στο καλάθι ενώ οι Θεσσαλονικείς ακολουθούσαν στο σκορ σε ένα ματς με πολύ ένταση και δυνατό ρυθμό που εξελισσόταν σε ντέρμπι. Η πίεση σε όλο το γήπεδο και το πάθος των παικτών του Φώτη Τακιανού επέφεραν καρπούς και η Λάρισα με ένα εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα του Μούντι στον αιφνιδιασμό και γκολ φάουλ του Γκριν έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα 33-23, 5.44’ πριν την ανάπαυλα. Ο Γιάννης Καστρίτης κάλεσε τάιμ άουτ να διακόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων και το πέτυχε καθώς ο Άρης έτρεξε ένα σερί 0-9 και έφερε πάλι το ματς στον πόντο 33-32. Τελικά μετά από ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο η Λάρισα μπήκε στα αποδυτήρια έχοντας ένα μικρό κεφάλι στο σκορ με 45-41 και οι δύο ομάδες μας προϊδέαζαν για ένα συγκλονιστικό δεύτερο μέρος.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες εισήλθαν στο παρκέ αρκετά αποφασισμένες αλλά η Λάρισα ήταν αυτή που κυριάρχησε και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των κιτρινόμαυρων πήρε από νωρίς διαφορά 8 πόντων με 54-46. Οι Αρειανοί προσπάθησαν να απαντήσουν αλλά βρήκαν μπροστά τους τον Ντεβόντε Γκριν ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα περίπου στα μισά της τρίτης περιόδου έκανε το 57-50 για να ακολουθήσει ο Κρουμπάλι και με δύο προσωπικούς του πόντους και να φέρει τη διαφορά στους 9. Ο αγώνας δεν ξέφυγε από τον έλεγχο των γηπεδούχων και 2’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Κρουμπάλι μετά από εξαιρετική ασσίστ του Μούντι βρέθηκε μόνος του κάτω από το καλάθι των φιλοξενούμενων και έφερε για δεύτερη φορά το ματς στους 10 πόντους, 63-53. Τελικά οι Λαρισαίοι μπήκαν στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο με σημαντικό προβάδισμα της τάξεως των 10 πόντων (66-56) και όλα έδειχναν ότι θα φύγει νικήτρια από την σημερινή αναμέτρηση καθώς <<κρατούσε το παιχνίδι στα χέρια της>>.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν κυριολεκτικά αποκαρδιωτικό καθώς ο Άρης βρήκε τρόπο να επανέλθει στο παιχνίδι αρχικά με ένα σερί 2-8 κάνοντας τα πρώτα 2΄το σκορ 69-64 για να ευστοχήσει λίγο αργότερα ο Κρουμπάλι σε σουτ τριών πόντων μετά από βολή του Ζάρα και να κρατήσει το παιχνίδι σε απόσταση ασφαλείας 73-64. Οι Θεσσαλονικείς δεν σταμάτησαν εκεί όμως και με δύο συνεχόμενα κλεψίματα κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 3 πόντους 73-70, 4.30΄πριν το τέλος του αγώνα. Άλλη μία λάθος επιθετική ενέργεια των Λαρισαίων έφερε καλάθι για τους φιλοξενούμενους και για πρώτη φορά στο ματς έφεραν τη διαφορά στον πόντο 73-72. Περίπου 2.37’ πριν ακουστεί η κόρνα ο Τσαϊρέλης κέρδισε φάουλ κοντά στο καλάθι και ευστόχησε και στις δύο ελεύθερες βολές δίνοντας ανάσα στους γηπεδούχους και κάνοντας το 77-73. Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά οι άμυνες ήταν αρκετά <<σφιχτές>> με τον Άρη να κερδίζει τεχνική ποινή στο 1.59’ η οποία χρεώθηκε στον Νώντα Παπαντωνίου και οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον αυτήν την ευκαιρία και ξαναέφεραν τον αγώνα στον πόντο 77-76 και μετά από λάθος του Χάντσον πέρασαν και για πρώτη φορά μπροστά με 77-79 με γκολ φάουλ του Κάουαν στον αιφνιδιασμό. Μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια ο Μούντι ένα λεπτό πριν τη λήξη έκανε το 79-79 και δευτερόλεπτα αργότερα ο Νώντας Παπαντωνίου ο οποίος από ιθύνων εξελίχθηκε σε ήρωας για τη Λάρισα με μεγάλο σουτ τριών πόντων έγραψε το 82-79 και έβαλε τη σφραγίδα του για την αποψινή νίκη. Το παιχνίδι όμως δεν τελείωσε εκεί και ο Άρης με δίποντο κοντά στη ρακέτα μείωσε σε 82-81 με τους Λαρισαίους να έχουν τον τελευταίο λόγο και την τελευταία επίθεση 14 δευτερολέπτων στην οποία έκαναν λάθος και ο Άρης έτρεξε στον αιφνιδιασμό με τον Κρουμπάλι όμως να <<γραπώνει>> την μπάλα και να κερδίζει τζάμπολ και κατοχή για τους Θεσσαλούς. Το συγκλονιστικό απόγευμα θα τελειώσει με 84-81 καθώς ο Άρης μετά από φάουλ που έκανε στον Μούντι είχε μόλις 4 δευτερόλεπτα για να ευστοχήσει σε ένα τρίποντο και να φέρει το ματς στην παράταση όμως δεν τα αξιοποίησε και έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα και τα χαμόγελα στην Λάρισα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Αγραφιώτης Ι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 10 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 20 (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 14 (4/7 δίποντα), Γκριν 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (4/6 δίποντα, 3 ασίστ), Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Ζάρας 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καράμπελας, Παπαντωνίου 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 24 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 9 ασίστ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 9 (3/5 δίποντα), Χάνλαν 21 (3/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Κελί 12 (5/12 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Τζούστον, Καμάρας, Σιδηροηλίας 10 (2), Πουλιανίτης, Λόκετ, Κώττας 3.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Λάρισα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ιωνικό (22/1, 17:00), ενώ ο Άρης θα υποδεχτεί στη Θεσσαλονίκη τον Απόλλωνα Πάτρας (22/1, 17:00).