Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2021 20:00

ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory - ΚΑΕ ΠΑΟΚ: Η συνέντευξη Τύπου

Written by

Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory «πάλεψε» τα μέγιστα στη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League κόντρα στην ΚΑΕ ΠΑΟΚ, όμως ηττήθηκε στην παράταση με 88-91, αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ μέσα στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου της Νεάπολης.

Ο Νίκος Παπανικολόπουλος στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα, ήταν ευχαριστημένος από την προσπάθεια των καλαθοσφαιριστών του, όμως δεν έμεινε ικανοποιημένος από την ήττα, η οποία θα μπορούσε να μη γραφτεί στον τελικό απολογισμό.

Από την πλευρά του, ο Άρης Λυκογιάννης σημείωσε ότι η επικράτηση του ΠΑΟΚ στη Λάρισα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη στη συγκομιδή της ομάδας του, σε ένα «μαραθώνιο» που είναι ιδιαίτερος, κυρίως λόγω της πανδημίας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

Άρης Λυκογιάννης (ΚΑΕ ΠΑΟΚ): «Θεωρώ ότι αν εξαιρέσει κάποιος το πρώτο δεκάλεπτο, από εκεί και πέρα ελέγξαμε το παιχνίδι κι αν δεν υπήρχε η μεγάλη ευστοχία στο τρίποντο της Λάρισας, θα είχαμε κερδίσει από την κανονική διάρκεια.

Έχουμε πάρει τα τρία δεκάλεπτα της κανονικής διάρκειας και το πεντάλεπτο της παράτασης. Δύο μεγάλα σουτ του Σμιθ και η δικιά μας αποτυχία στην κανονική διάρκεια, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Στα πρώτα 2,5 λεπτά φάνηκε ν’ αλλάζει η ψυχολογία, ο αντίπαλός μας ξέφυγε έξι πόντους και πέτυχε δύο μεγάλα σουτ. Παρ’ όλα αυτά δεν τα παρατήσαμε, κάτι που δίνει μεγαλύτερη αξία στη νίκη μας. Κάναμε ένα μεγάλο come back στα τελευταία λεπτά και πήραμε μια σημαντική νίκη. Εύχομαι καλή συνέχεια στη Λάρισα».

Νίκος Παπανικολόπουλος (ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory): «Δεν μπορώ να έχω παράπονα από τα παιδιά από τον τρόπο με το οποίο πάλεψαν και τα 45 λεπτά. Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια κατά τη διάρκεια της διακοπής του πρωταθλήματος αλλά και στο σημερινό παιχνίδι. Παίξαμε απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο, μια σκληρή ομάδα, που βρήκε λύσεις από τα δύο γκαρντ. Ο Τέρνερ μας «πλήγωσε» με κρίσιμα σουτ. Όλο το ματς ήταν στην παράταση το τρίποντο του Γκρίφιν, ένα ριμπάουντ και ένα λέι απ που χάσαμε και βέβαια, ένα δύσκολο καλάθι του Τέρνερ. Ξέρουμε ότι η κατάσταση θα πάει δυνατά μέχρι το τέλος.

Για τους νέους: «Είμαι ικανοποιημένος και από την προσπάθεια και από την απόδοση. Δεν είναι διόλου εύκολο να ενσωματώνεις δύο παίκτες μεσούσης της αγωνιστικής περιόδου, από μία υποχρεωτική αλλαγή όπως είναι αυτές του Ουάσιγκτον και του Γκόρντον. Δεν είναι εύκολο να καλύψεις την απώλεια του Γουέμπ, αλλά δεν μπορώ να έχω παράπονο από τα παιδιά».

Για το θέμα του Γκόρντον: «Ο Γκόρντον ενώ ξεκίνησε δυνατά, στη συνέχεια βρέθηκε εκτός ρυθμού εξαιτίας ενός προβλήματος στο δάχτυλο».