Σάββατο, 03 Απριλίου 2021 19:05

Ήττα από το Μεσολόγγι BAXI στο τελευταίο σουτ!

Written by

Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory στην 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League ταξίδεψε στο Αγρίνιο για να αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Μεσολόγγι BAXI, σε ένα ματς που θα έκρινε κατά ένα μεγάλο ποσοστό την παραμονή στην κατηγορία και την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο.

Οι «κυανόλευκοι», δίχως τους Σμιθ, Μπράουν και Μόσιαλο στο ρόστερ τους, ηττήθηκαν στο τελευταίο σουτ με 79-77, με τους γηπεδούχους να μη καλύπτουν τη διαφορά του πρώτου γύρου (84-58), η οποία μπορεί να είναι καθοριστική στην ολοκλήρωση της σεζόν.

Για τους γηπεδούχους σε εξαιρετικό απόγευμα ήταν οι Γκότσερ (24π.), Λάγκφορντ (18π.) και Λάιονς (14π.), ενώ από το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου κατέθεσαν ψυχή οι Παπαδάκης (17π.), Ουάσιγκτον (13π.), και Γουέσπαν (13π.), με τον Χάγκινς να πραγματοποιεί ντεμπούτο, αλλά να μένει δίχως συμμετοχή στο σκοράρισμα.

Το ματς:

Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της, ωστόσο, η κρισιμότητα του ματς δεν έδωσε το δικαίωμα σε καμία ομάδα να το επιτύχει, με τις άμυνες να έχουν ιδιαίτερο ρόλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-0, οι φιλοξενούμενοι όμως  έβγαλαν αντίδραση περνώντας μπροστά (5-6), φανερώνοντας πόσο θέλουν τη νίκη.

Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου από τη πλευρά τους, μπροστά στο κοινό τους, «έφτιαξαν» ένα σερί (15-10) με πρωταγωνιστές τους Λάνγκφορντ και Λάιονς. Οι «κυανόλευκοι» όμως, με την ποιότητα τους και την ευστοχία τους, διαμόρφωσαν το 16-17 που ήταν και το σκορ με το οποίο «έκλεισε» η περίοδος. Κομβικό ρόλο για το σερί της ομάδας μας, έπαιξαν οι Παπαδάκης και Ουάσιγκτον.

Η δεύτερη «στροφή» της «μονομαχίας» ήταν εξίσου συναρπαστική. Με το ξεκίνημα, ο Χατζηνικόλας με τον Γκότσερ πήραν το... «όπλο» τους για το 23-17, με τη Λάρισα να αντιδρά με τους γνωστούς (Ουάσιγκτον - Παπαδάκης) για την επιστροφή της, και τη δημιουργία ενός σερί (0-13), στο οποίο συνέβαλλαν και οι Γκόρντον, Γουέσπαν, με τον τελευταίο να είναι άκρως σημαντικός.

Το +7 ήταν μία αξιόλογη διαφορά (23-30), η οποία δε διατηρήθηκε, χάρη στο ξόδεμα των φάουλ από νωρίς (3 Ρας) και τις λάθος επιλογές στην επίθεση. Το Μεσολόγγι έχοντας σε σπουδαία μέρα τους Χατζηνικόλα και Γκότσερ πλησίασε (30-33), ενώ πέρασε μπροστά (35-33) με το καλάθι του Σαχπατζίδη. Οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Γκόρντον κάτω από τη ρακέτα (35-35), με τους διαιτητές να στέλνουν τους καλαθοσφαιριστές στα αποδυτήρια σε ένα σπουδαίο ντέρμπι παραμονής.

Η ομάδα μας ολοκλήρωσε το ημίχρονο με τους Ουάσιγκτον, Παπαδάκη και Γουέσπαν να ξεχωρίζουν, ενώ με τον Χάγκινς να μην πηγαίνει ιδιαίτερα καλά στο ντεμπούτο του, αφού ήταν άποντος ως εκείνη τη στιγμή.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε εφιαλτικά για την ομάδα μας, η οποία βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους διαφορά (50-39), διότι οι Λάιονς - Λάνγκφορντ ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, προσθέτοντας άγχος στους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Το Μεσολόγγι BAXI άντεξε στην πίεση των καλαθοσφαιριστών μας, με τους Ρας, Γουέσπαν, να προσπαθούν να επαναφέρουν την ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory στη διεκδίκηση του πολυπόθητου αποτελέσματος που ήταν η επικράτηση μέσα στο Αγρίνιο. Η ολοκλήρωση του τρίτου «κομματιού» της «μονομαχίας» βρήκε τους γηπεδούχους σε ρόλο «οδηγού», και μάλιστα με +5 (61-56) εξαιτίας ενός απίθανου τριπόντου από τον Γκότσερ. Παρά το προβάδισμα του Μεσολογγίου, οι μονάδες του Παπανικολόπουλου έκαναν το καλύτερο δυνατό, καθώς «ψαλίδισαν» την απόσταση σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, έμελλε να είναι ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι νεοφώτιστοι με πρωτοστάτη τον Λάγκφορντ έφτασαν τη διαφορά στο +10 (74-64), αλλά η θέληση των παικτών μας για τη νίκη ήταν εμφανέστατη, και παρόλο τις απουσίες των Σμιθ, Μπράουν και Μόσιαλου, έκαναν ένα «μαγικό» come-back, με τους Ουάσιγκτον, Γκόρντον και Παπαδάκη να καταθέτουν ότι έχουν μέσα στο παρκέ του Αγρινίου. Ο πρώτος, ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, τοποθέτησε την ομάδα σε ρόλο «οδηγού» (76-77), εξαιτίας ενός καλαθιού κάτω από τη ρακέτα, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα στους αντιπάλους, η οποίοι έπρεπε να σκοράρουν για να καρπωθούν τη νίκη.

Στο τελευταίο τάιμ-άουτ, ο πάγκος της ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory ζήτησε να παιχτεί «καθαρή» άμυνα, κάτι που συνέβη, όμως το Μεσολόγγι BAXI ευστόχησε από μακρινή απόσταση με τον Χατζηνικόλα, απογοητεύοντας την «κυανόλευκη» πλευρά του γηπέδου για το τελικό 79-77 που βάζει σε μπελάδες την ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory.

Να θυμίσουμε ότι η διαφορά του πρώτου παιχνιδιού δεν καλύφθηκε (84-58), όμως στο οικοδόμημα μας υπάρχει προβληματισμός, ενόψει των τελευταίων δύο αγωνιστικών με Ηρακλή εντός, και Λαύριο εκτός έδρας. Στην αντίπερα όχθη, το Μεσολόγγι BAXI ψάχνει ένα αποτέλεσμα απέναντι στον Προμηθέα Πατρών (εκτός) και τον ΠΑΟΚ (εντός), ώσπου να έρθει το φινάλε της κανονικής περιόδου στη Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-35, 61-56, 79-77.

Μεσολόγγι BAXI (Καλαμπάκος): Λόρενς 2, Γκότσερ 24, Ντέιβις, Σαχπατζίδης 8, Μοτσενίγος, Λάιονς 14, Λάνγκφορντ 18, Χατζηνικόλας 11, Γράβας 2, Σταματογιάννης, Όστοϊτς

KAE Λάρισα Bread Factory (Παπανικολόπουλος): Ρας 7, Γουόσπαν 13, Καμπερίδης 3, Μούρτος 8, Γκόρντον 12, Χάγκινς, Γουάσινγκτον 13, Κώττας 4, Καμάρας, Παπαδάκης 17.