Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2021 19:00

Ήττα από τον ΠΑΟΚ παρά την υπερπροσπάθεια

Written by

Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory παρόλο που προσπάθησε τα μέγιστα στη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΠΑΟΚ με 88-91 στην παράταση και υποχώρησε στο 4-11, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 7-7, «κλέβοντας» μία νίκη με απίστευτο come-back στο έξτρα πεντάλεπτο.

Το ματς:

Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League. Απόλυτος πρωταγωνιστής των πρώτων λεπτών ήταν ο Μπράντον Ρας, καθώς σκόραρε οκτώ (8) πόντους με δύο τρίποντα, για να διαμορφωθεί το 14-7 στα μέσα της περιόδου. Ο Αμερικανός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ενώ από την άλλη πλευρά, υπήρξε πολυφωνία στο σκοράρισμα, στην προσπάθεια να μείνουν κοντά οι φιλοξενούμενοι.

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου φανέρωσαν αρκετή διάθεση στο παρκέ, με τον Ουάσιγκτον να κάνει ντεμπούτο με τα «κυανόλευκα» και να σημειώνει τους πρώτους πόντους πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Η ομάδα μας ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ, με το 26-14 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των ομάδων, με τη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στην «μάχη» του κλειστού γυμναστηρίου της Νεάπολης. Να σημειωθεί πως ο πρωταθλητής του ΝΒΑ για τους γηπεδούχους ολοκλήρωσε με 13 πόντους, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση.

Το δεύτερο «κομμάτι» του παιχνιδιού, ήταν εξίσου θετικό για την ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory, αφού δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει ιδιαίτερα, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με τους Τέρνερ, Γκρίφιν και Κονατέ, προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε με το καλάθι του πρώτου, όταν και καταγράφηκε το 32-28 στα μέσα της περιόδου.

Ο κ. Λυκογιάννης εμψύχωσε τους καλαθοσφαιριστές του, έτσι ώστε να συνεχίσουν σε υψηλό τέμπο. Ο Μπράουν ανέβασε την απόσταση στο +7 με το 35-28, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να καλέσουν τάιμ-άουτ και μετέπειτα αντέδρασαν με τον Κάρτερ (38-33), σε ένα ματς που μετατράπηκε σε ντέρμπι, όπως ήταν και στα... χαρτιά πριν από την έναρξη του.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει την ομάδα μας, η οποία πραγματοποίησε μέτριο δεκάλεπτο, βάζοντας 17 πόντους. Με υπέροχη προσπάθεια, ο Σμιθ «έκλεισε» το ημίχρονο με δίποντο για το 43-38. Να υπογραμμιστεί ότι η Λάρισα τελείωσε το μισό της «μάχης» με 10/18 τρίποντα, παίρνοντας 30 πόντους από τούτες τις προσπάθειες.

Η τρίτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με το εύστοχο σουτ του Κάρτερ (3) για το 43-41, με το νέο απόκτημα των «ασπρόμαυρων» να πετυχαίνει έντεκα (11) πόντους ως εκείνη τη στιγμή. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τον Σμιθ να «κρατά» το προβάδισμα των γηπεδούχων από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (49-46) ως τη μέση της περιόδου.  Οι «κυανόλευκοι» αν και με χαμηλή παραγωγικότητα έμειναν σε ρόλο «οδηγού» (55-54), κυρίως από εύστοχες βολές, μέχρι να έρθει το καλάθι του Γκρίφιν (55-56), το οποίο γύρισε την κατάσταση, αλλά όχι για πολύ, καθώς ο Γουέσπον με εντυπωσιακή προσπάθεια «έγραψε» το 57-56.

Στη τελευταία πράξη του ματς, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 60-62 χάρη σε κάρφωμα του Κονατέ, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν τη μπάλα στη ρακέτα, εκεί όπου ήταν αρκετά δυνατοί. Ο Ρας έδωσε «ανάσα» στη ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory (63-62), όμως ο Τέρνερ με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στο «Δικέφαλο» (63-65) φέρνοντας σε δύσκολη θέση την ομάδα μας.

Η «μάχη» συνεχίστηκε με το 67-67 να «κλειδώνει» τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων και τον Λοβ να προσφέρει εκ νέου το προβάδισμα στο σύνολο του Λυκογιάννη με 69-73. Με τον Κώττα να βγάζει αντίδραση, με εντυπωσιακό καλάθι και μία βολή (72-73) για να έρθει ο Κονατέ κάτω από τη ρακέτα για το 72-75 στο 1:32 πριν τη λήξη. Το τρίποντο του Σμιθ (75-75) άναψε τα... «αίματα», με τον Μπιτς να αντιδρά (75-78) και τον Σμιθ να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 78-78 και την παράταση να βρίσκεται μία... ανάσα, με την πιστοποίηση να γράφεται από το άστοχο δίποντο του Λοβ που ίσως έδινε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Ουάσιγκτον και μία εύστοχη βολή του Μπιτς (81-79). Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έδωσαν τα... πάντα στο παρκέ και η αναμέτρηση συνεχίστηκε με μπόλικη αγωνία. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων για την πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα συνεχίστηκαν, με τον Σμιθ να καταθέτει τα εξαιρετικά διαπιστευτήρια στο γήπεδο ως το 86-82. Εκεί, ο Γκρίφιν με τρίποντο από το... «σπίτι» του «έγραψε» το 86-85 και ο Τέρνερ έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 86-87, λίγο δευτερόλεπτα (43'') πριν από τη λήξη. Αυτές οι στιγμές διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα υπέρ του ΠΑΟΚ με 88-91

Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory υποχώρησε στο 4-11 με τους «ασπρόμαυρους» να ανεβαίνουν στο 7-7, βλέποντας παρουσία στα play-offs. H 16η στροφή του πρωταθλήματος θα βρει την ομάδα μας στην έδρα του Άρη, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Προμηθέα Πατρών σε δύσκολο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 43-38, 57-56, 78-78, 88-91.